Tavapoe toit või lemmikloomapoe toit?

hea toit
Kas kallis toit on parem kui odav? Ei, kallis toit ei pruugi olla parem, aga hea toit on kallim.

Miks hea toit on kallim? Hea toit sisaldab kvaliteetsemaid koostisosi ja muutub seetõttu automaatselt kallimaks.

Tänapäeval on müügil kohutavalt palju erinevat marki koera- ja kassitoitu. Igale rahakotile leidub midagi sobivat. Aga kus täpselt on hinnavahe, millele peab vastama hea toit ja muidugi kõige olulisem küsimus: kas odav toit on tõesti odavam?

Tavapoodidest saadav koera- ja kassitoit on sageli odavam kui loomapoodides saadav toit. Selle põhjus on seletatav, kui võrrelda tavapoe toidu koostisosade loetelusid lemmikloomapoodides saadaolevate koera- ja kassitoidu omadega. Sageli koosneb supermarketist saadav toit peamiselt loomsetest (kõrval)saadustest ja teradest või muust süsivesikute allikast. Ei ole selgelt öeldud, mis need loomsed kõrvalsaadused tegelikult on, nii et te ei tea kunagi täpselt, millega oma koera või kassi toidate. Sageli koosnevad loomsed kõrvalsaadused inimtoiduks tapetud loomade jääkjäätmetest. Nii et neid saab ka lihtsalt jahvatada luud, suled ja korjused. Teraviljatooteid, mida lisatakse toidule süsivesikute allikana (näiteks nisu, riis, kaer ja mais), kasutatakse sageli odavate täiteainetena. Peale selle, et teraviljatooted on odavad täiteained, ei ole need suurtes kogustes ka teie lemmikloomale tervislikud. Koertel ja kassidel on pikaajaliselt suurem risk erinevate terviseprobleemide tekkeks (näiteks naha- ja karvkatteprobleemid, kehv väljaheite konsistents või seedeprobleemid), kui neid toidetakse ebakvaliteetse toiduga. Nii et kui terviseprobleemid tulevad ja olete sunnitud oma neljajalgse sõbra loomaarsti juurde viima, ei ole odavam toit nii odav.

Kallim toit koosneb sageli kõrgemast kvaliteetsest lihast. Tähelepanu pööratakse koostisosadele ja toorainetele, mis on odavamad kui odavad täiteained. Lisaks nõuab kvaliteetse toitumise tootmine rohkem raha, aega ja teadmisi. Seega on kvaliteetse lihaga rikas tasakaalustatud eine sageli veidi kallim, kuid seega teie neljajalgsele sõbrale tervislikum.

Täiteained

Eelmises lõigus mainisime juba põgusalt, et odavam koera- ja kassitoit koosneb sageli suurest protsendist teraviljatoodetest ning suurtes kogustes pole need su neljajalgsele sõbrale tervislikud. Seda seetõttu, et koerad ja kassid ei suuda suures koguses teraviljatooteid seedida. See tähendab, et neil on rohkem väljaheidet, kuna keha ei suuda kõiki teradest saadavaid toitaineid omastada ega seedida. Lisaks on teraviljatoodetel väiksem toiteväärtus kui näiteks lihal, mistõttu peavad lemmikloomad seda toitu rohkem sööma, et kõik vajalikud toitained kätte saada. Koera- ja kassitoit, mis on suures osas täidetud teraviljatoodetega, võib tunduda odavam, kuid kuna lemmikloomad peavad seda rohkem sööma ja see toit on teie lemmiklooma jaoks vähem tervislik, pole see kokkuvõttes nii odav ja rohkem kallim, kui inimesed arvavad. Väikeses protsendis teraviljatooteid toidulisandina sisaldavas toidus pole midagi halba, sest näiteks teraviljad sisaldavad ka palju kiudaineid ja soodustavad seeläbi soolestiku optimaalset talitlust, kuid jälgi, et teraviljatooted ei oleks toidu peamised koostisosad.

Õnneks on koertele ja kassidele, kellel on teravilja- ja/või gluteenitalumatus, müügil ka teraviljavaba toit. Nendes toitudes kasutatakse muid süsivesikute allikaid peale teraviljatoodete. Näiteks (magus)kartul, läätsed, herned ja oad. Jällegi ei pea see süsivesikute allikas olema toidu peamine koostisosa.

Kõik toitained (valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid, mineraalid ja mikroelemendid) peavad olema õiges vahekorras ja kohandatud teie koera või kassi koguvajadustele;
Konkreetsed valguallikad peavad olema koostises loetletud. Seda seetõttu, et loomsete kõrvalsaaduste loetelus ei tea kunagi täpselt, mis toidus on.
Hea toit on vaba soodsatest lõhna-, värvi- ja maitseainetest ning ei sisalda lisatud suhkruid. Toit ei tohiks sisaldada suures koguses teraviljatooteid.

Toon teile lugemiseks ja mõtlemiseks ühe näite:

Kujutage ette, et ma ütlen teile, et teie õhtusöök on kana ja riis köögiviljadega. Võiksite ette kujutada tüki kana, hunnikut riisi ja portsu köögivilju taldrikul. See oleks õiglane ja mõistlik järeldus.

Kujutage nüüd ette, et kõnnite oma kohaliku supermarketi lemmikloomatoidu vahekäiku. Näete kotti “odavat” koeratoitu, mis on poole soodsam kui hea kvaliteediga toit, mida praegu annate. Olete seda “head toitu” mitu aastat toitnud. Teie koer on olnud terve, kuna toit sobib teie koerale. Kuna aga raha napib, otsustate osta oma koera toitmiseks kotitäie “odavat” toitu. Lõppude lõpuks on see “täielik” ja see on kana ja riisi maitse koos köögiviljadega, sama mis praegune toit.

Probleem on selles, et märgistamise eeskirjad nõuavad, et toidus oleks vähemalt 4% esisildil märgitud koostisosadest. See võib tähendada ainult 4% kana, 4% riisi ja 4% köögivilju.

Kui mõtleme sellele kujuteldavale kana, riisi ja köögiviljadest koosnevale õhtusöögitaldrikule, tähendab see, et 88% taldrikust pole see, mida arvasite. Reaalsus on see, et see võib koosneda peaaegu kõigest, mis sobib koostisosade loendis kasutatud ebamäärase terminoloogiaga.

Tulles tagasi varasema analoogia juurde, ostate odavat koeratoitu ja viite selle koju oma koera toitmiseks. Hea tava kohaselt tutvustate seda oma koerale järk-järgult umbes nädala jooksul. Seda seetõttu, et äkiline toitumise muutus võib iseenesest kahjustada seedimist ja üldist tervist.

Parimal juhul võib teil vedada ja selles kotis kasutatud koostisosad sobivad teie koerale. Nad jätkavad söömist ja kakamist nagu tavaliselt. Halvimal juhul ei sobi koostisained teie koerale ja ta haigestub. See võib väga kergesti olla tingitud ebasoodsast toidureaktsioonist täpsustamata koostisosade poolt. st mitte kana, riis või köögivili, mis moodustab seadusega nõutud minimaalselt 12% toidust (4% kana, 4% riis, 4% köögiviljad). Kuid ülejäänud 88% koostisainetes on midagi täpsustamata.

Mis on liha ja loomsed derivaadid?

Odava koeratoidu ja kassitoidu tootjad kasutavad oma koostisainete loendis selliseid termineid nagu liha ja loomsed derivaadid ja teravili. See võimaldab tükeldada ja muuta kasutatavaid koostisosi selle põhjal, mis on valmistamise hetkel odavaim. Või mis on kõige kergemini kättesaadav jne. Täiesti hea ja mõistlik ärimudel.

Ebajärjekindlad koostisosad, mis tükeldatakse ja vahetatakse ühest tootmispartiist teise, ei taga meie lemmikloomadele seedimise stabiilsust. Lisaks ei anna fraas liha ja loomsed derivaadid absoluutselt mingit garantiid kasutatud liha kvaliteedi kohta. Kuigi see ei pruugi mõnele tugeva seedimisega lemmikloomale probleem olla, olen kogemusest avastanud, et enamasti on see probleem.

Odav lemmikloomatoidu rulett.

Veelgi hullem on see, et isegi parimal juhul, kui teie koer on õnnelik, terve ja “odava” toiduga rahul, võib see kõik muutuda, kui ostate järgmise koti.

Saate naasta samasse poodi. Osta sama kaubamärki, sama koti, sama maitse ja sama suurusega toitu. Aga kui see kott on teisest tootmispartiist, võib selle koostisained olla kuni 88% erinevad eelmisest kotist. Tulemuseks on äkiline, ootamatu muutus toitumises.

4% kanaliha võiks täiendada veiselihaga. 4% riisi võib nisukoorma hulka kaduda. Kui veiseliha ja nisu on koostisosad, mis teie koerale ei sobi, võib see neid tõesti väga haigeks teha. Seletamatu kõhulahtisus või äkiline nahaärritus võivad olla kaks tavalist tulemust.

Kuid kuna enamik lemmikloomaomanikke ei ole teadlikud nendest ebamäärastest märgistamiseeskirjadest ega sellest, mida need lemmikloomade ja nende tervise jaoks tegelikult tähendavad, võib selline olukord sageli lõppeda loomaarstide külastamisega. Lõppude lõpuks ei olnud te muutnud seda, mida oma koerale toitsite, vaid ostsite “sama” toidu. Nad pidid olema “lihtsalt ootamatult haigeks jäänud!” Või seda te arvate…

Nii et minge loomaarsti juurde ja maksate näiteks 50€ pluss konsultatsiooni ja võimalike ravimite eest kõhulahtisuse leevendamiseks. Või äkiline nahaärritus. Või mis tahes muud vaevused, mis võivad olla seotud toidu kõrvaltoimetega. Järsku polegi “odav” lemmikloomatoit nii odav…

Kokkuvõtteks
Lemmikloomatoitu on mitmel kujul. Väga odavast väga kallini, mille vahel on terve hulk valikuvõimalusi. Kuid ärge arvake, et peate hea kvaliteedi saamiseks palju kulutama!

Rääkige oma kohalike lemmikloomatoidu ekspertidega. See on tõenäoliselt teie kohalik lemmikloomapood. Lemmikloomapoed tegelevad lemmikloomatoiduga igapäevaselt. Seetõttu on neil kõige parem nõu anda erinevate saadaolevate võimaluste kohta.

Ma mõistan, et meil kõigil on erinevad rahalised piirangud ja kaalutlused. Mis on jõukohane ühele, ei pruugi olla jõukohane teisele. Sellegipoolest julgustan teid hankima asjakohast teavet ja nõuandeid selle kohta, mis võiks teie lemmikloomale parim olla. Ärge võtke lihtsalt kõige odavamat kotti, mida näete, ja arvake, et see on korras, kuna see on komplektne. Nagu te nüüd teate, on lemmikloomatoidus palju enamat kui see…

Kui soovid tutvuda meie poe toidu valikuga, siis vajuta siia.

Sildid

Mis on Sinu arvamus?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Teised artiklid
steriliseeritud kassitoit
Steriliseeritud ja tavalise kassitoidu vahe

Mis vahe on steriliseeritud ja tavalisel kassitoidul? Spetsiaalselt steriliseeritud kassitoit erineb tavapärasest toidust energia ja toitainete koostise poolest. Pärast steriliseerimist võib metaboolne aktiivsus väheneda kuni

lõheõli
Teaduslikult põhjendatud lõheõli eelised koertele

Lõheõli kasulikkus koertele Lõheõli on tänu kõrgele oomega-rasvhapete sisaldusele muutunud väga populaarseks. Lemmikloomade tasakaalustatud toitumise säilitamine on raske. Seetõttu püüavad üha enam lemmikloomavanemad keskenduda toidulisanditele.