Teraviljavaba toit – hea või halb?

teraviljavaba koeratoit
Mis on teraviljavaba toit?

Enamik meist teab nisu, riisi, maisi ja otra, kuna need on osa meie tavapärasest toidust. Peame neid süsivesikuteks. Täisteratooted sisaldavad valke, kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid, mis muudab need tervislikuks nii meile kui ka meie koertele.

Umbes 20 aastat tagasi, kui veterinaararstid otsisid toiduallergiaga koertele paremat dieeti, viisid toitumisettevõtted läbi toidukatsetused, et teha kindlaks hüpoallergeensete dieetide ohutus, millest mõned olid teraviljavabad. Neid dieete on sellest ajast alates koertele ja kassidele ohutult söödetud.

Alates 2005. aastast hakkasid lemmikloomatoidufirmad turustama rohkem, sest nad propageerisid teraviljavaba dieeti tervislikumaks koertele, kellel on terviseprobleeme või allergiaid, või seetõttu, et teraviljavabas dieedis oli vähem täiteaineid.

Sõna “täiteaine” ise on eksitav, kuna täiteaine on defineeritud kui koostisosa, mis lisab toidule mahult, kuid ei anna lemmikloomale toiteväärtust (st seda ei seedita). Lemmikloomatoidule lisatavad täiteained on aga tavaliselt kiudainete kujul, mis toidavad soolestiku baktereid ja toodavad lühikese ahelaga rasvhappeid, mis hoiavad soolestikku tervena. Ilma kiudainete/täiteaineteta ei oleks lemmikloomatoit täisväärtuslik ja tasakaalustatud.

Kuid nagu iga asja puhul, kõik peab olema alati tasakaalus.

Kõik koerad on aretatud nende esivanematelt – huntidelt. Tegelikult oli 2013. aastal 339 tunnustatud koeratõugu, mis on jagatud 10 rühma, lähtudes koera eesmärgist või funktsioonist või välimusest või suurusest. Üks koera füüsiline aspekt, mis ei ole muutunud, on seedesüsteem, mille nad pärisid neilt varajastelt lihasööjatelt, kes jahtisid ise oma toitu. Kõik koerad, nagu ka nende esivanemad tänapäeval looduses teevad, toodavad energiat tarbitavatest valkudest ja rasvadest. Seetõttu algab tänapäeval enamik koeratoidu koostisosi lihast.

Nii koer kui ka kass ei ole loodud sööma peamiselt teravilja, seega toidu esimene koostisosa võiks olla alati liha, kui aga selle asemel on hoopis teraviljad ja/või taimset päritolu kõrvalsaadused, sellisel juhul on ilmselt tegemist just nimelt kehva ja odava “täiteainega”,  mida lisatakse puhtalt selleks, et lisada mahtu ning mis ei oma toiteväärtust. Sellist tüüpi toitu tavaliselt reedab ka selle odav hind.

Teravili ise ei ole halb, see on kasulik ja vajalik süsivesikute allikas, mis annab energiat ja kiudaineid,  mis omakorda soodustavad seedimist. Terad sisaldavad ka olulisi toitaineid, nagu valk ja linoolhape, koerte jaoks asendamatu rasvhape. Kuid selle sisaldus peab olema tasakaalus ning kindlasti ei tohi see olla toidus peamine koostisosa.

Kas teraviljavabast koeratoidust on kasu?

Mõne koera puhul jah. Kuid seal on müüt, mida veterinaarmeditsiin ei toeta, et terad põhjustavad allergiat. Tegelikkus on see, et tõelised toiduallergiad on koertel ja kassidel äärmiselt madalad ning rikkuvad ained ei ole tavaliselt terad. Koerte teraviljaallergia on tegelikult väga haruldane. Neil on tõenäolisem allergia selliste valkude suhtes nagu veiseliha või kana. Kui kahtlustate, et teie koeral on toiduallergia või -tundlikkus, soovitame allika leidmiseks teha koostööd oma loomaarstiga. Nad võivad aidata teil tuvastada allergiaid või tundlikkust ja soovitada allergeenide vältimiseks terapeutilist dieeti. See tagab, et teie koer saab jätkuvalt vajalikku toitu. Hoolimata mõne koera eelistest, on teraviljavaba koeratoidu söötmisel ka varjukülgi. Paljud inimesed arvavad, et teraviljavaba tähendab vähe süsivesikuid, kuid see pole nii. Tegelikult sisaldavad mõned ilma teraviljata koeratoidud alternatiivsetes süsivesikute allikates, näiteks kartulites ja hernestes. See võib põhjustada tahtmatut kaalutõusu. Sellepärast on nii oluline teha koostööd oma veterinaararstiga. See tagab, et teie koer saab vajalikku toitu sobivatest allikatest.

Toiduallergiaga koertele võib kasu olla piiratud koostisainetega dieedist või hüdrolüüsitud dieedist ning mõned neist dieetidest on teraviljavabad. Kui aga lemmikloomal ei ole tuvastatud ühtegi  toidutalumatust või allergiat toitainete suhtes, siis ei ole ka vajadust vältida teravilja sisaldavaid toite. Kuid peab kindlasti jälgima, et teravili ei oleks peamiseks koostisosaks!

Teraviljavaba koeratoidul võib olla mõningaid eeliseid, kuid lõppkokkuvõttes taandub otsus sellele, mis sobib paremini teie koerale. Enne koera teraviljavabale dieedile üleminekut soovitame konsulteerida oma loomaarstiga. Teie loomaarst aitab teil otsustada, kas see on teie koera jaoks parim toitumisotsus või on tema vanuse ja eluetapi, tervise ja muude ainulaadsete tegurite põhjal paremaid alternatiive. Soovitame otsida koeratoite, mille koostis on täisväärtuslik ja tasakaalustatud. See tähendab, et kõik koostisosad tagavad soovitatud valkude, rasvade ja oluliste toitainete taseme sobivas vahekorras ja kontsentratsioonis.

Sildid

Mis on Sinu arvamus?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Teised artiklid
steriliseeritud kassitoit
Steriliseeritud ja tavalise kassitoidu vahe

Mis vahe on steriliseeritud ja tavalisel kassitoidul? Spetsiaalselt steriliseeritud kassitoit erineb tavapärasest toidust energia ja toitainete koostise poolest. Pärast steriliseerimist võib metaboolne aktiivsus väheneda kuni

lõheõli
Teaduslikult põhjendatud lõheõli eelised koertele

Lõheõli kasulikkus koertele Lõheõli on tänu kõrgele oomega-rasvhapete sisaldusele muutunud väga populaarseks. Lemmikloomade tasakaalustatud toitumise säilitamine on raske. Seetõttu püüavad üha enam lemmikloomavanemad keskenduda toidulisanditele.