Kiirspikker koeratoidu valimisel

koeratoit

Koeratoit – kuidas valida?

Milline on tasakaalustatud ja täisväärtuslik toit? Kuidas teha kindlaks, et toit on tõesti nii hea kui seda reklaamitakse?
Oleme valinud koer.ee poe toiduvalikusse vaid kvaliteetsed koeratoidud, premium klassi toite me ei müü. Eelistame tootevalikus nn ultra premium klassi toite, kus kasutatakse inimtoiduks kõlbulikku toorainet või mis on teraviljavabad. Loe nõuandeid toidu valimiseks:
– Toitumiseksperdid ütlevad: vali selline koeratoit mis on valmistatud inimtoiduks kõlbulike koostisosadega – saad olla kindel koostisosade kvaliteedis
– odav toit ei ole kokkuvõttes odav, sest see võib tähendada märkimisväärseid kliinikukulusid juhul kui Sinu koeral tekivad nahaprobleemid jms. Kuigi tahaks odavat JA head, pole see kahjuks ühildatav, sest mida puhtamad ja kvaliteetsemad on koeratoidus kasutatavad komponendid, seda kallim tuleb kokkuvõttes toidu hind.
– Valmistoidu koostisesse kuuluvad toiduained või nende grupid märgitakse etiketil kahanevas järjekorras – näiteks kana, kalkun, veiseliha, lambaliha, lõhe peaksid olema esimene koostisosa seal nimekirjas. Aga loe ka edasi ja hoolikalt, vőib juhtuda et järgmisena mainitud tooraineid on rohkemgi kui liha, see on lihtsalt teksti sisse “ära peidetud”. Näiteks nisu, nisukliid, nisujahu jne. Lõppkokkuvőttes on seda nisu tegelikult toidus märksa rohkem kui liha.
– Lihajahud on kontsentreeritumad valguallikad kui märge “värske liha”, kuid ideaalis võiks sisaldada kuivtoit mõlemat – nii lihajahu (näiteks kanalihajahu) esimese komponendina kui ka värsket liha (mis tõsi küll, sisaldab ca 75% vett).
– Kui oled lugenud koera toitude koostisi, oled ehk märganud sõna “liha kõrvalsaadused”, digest vms. Need “kõrvalsaadused” tähendavad peamiselt loomseid jääkprodukte mida ei kasutata inimtoidus, nagu eutaneeritud loomad, hukkunud loomad, purustatud kondid, siseorganid, veri, rasvkude ja sooled, karvad, isegi nokad ja silmamunad. Parem vältida koeratoite, mis sisaldavad liha allikana kõrvalsaaduseid. Samuti väldi toite kus on koostisaineks märgitud lihtsalt sõna: liha ja ei ole täpsustatud missuguse lihaga on tegemist
– Väldi kunstlikke säilitusaineid sisaldavaid koeratoite (näiteks BHA, BHT ja etoksükiin)
– Riis ja oder koeratoidus on tunduvalt arukam ja tervislikum valik koerale kui sojat, maisi või nisu sisaldavad toidud. Tee katse: lisa oma koera toidu sisse supilusikatäis maisikonservi ja jälgi järgmisel päeval tema väljaheidet – tuttavad kollased terad?
– Koer ei ole loodud sööma peamiselt teravilja, väldi toite, kus põhilisteks komponentideks on teravili – lausa ülioluline on teada teravilja kooslust, sest just teraviljad võivad esile kutsuda kõige enam probleeme nagu allergia, diabeet, neerupuudulikkus. Teraviljad sisaldavad rohkelt tselluloosi kiudu, mida koerad ei ole võimelised seedima. Osad dieettoidud sisaldavad palju kiudu, et tekitada koeral täiskõhu tunnet, samas on see tema jaoks raskesti seeditav. Kiu sisaldus võiks olla 4-5%, sest kiud on ka vajalik õige soolestiku mikrofloora jaoks. Seedimises osalevad bakterid vajavad oma elutegevuseks kiudu. Kvaliteettoidu kiudaine toodetakse peedist.
– odavad poeketi toidud sisaldavad tavaliselt 4-10% liha ja ülejäänu jääb nii teraviljale, mis võib suure tõenäosusega sisaldada maisi ja sojat – need on kõige levinumad GMO (geneetiliselt muundatud) teraviljad, mida on odav toota. Mida rohkem on tootja oma toidu koostist ja päritolu valmis avaldama, seda usaldusväärsem ta on.
– Oluline pole mitte see, kuidas toiduvalmistaja end reklaamib, vaid see, kuidas koeratoit Sinu koerale mőjub. Jälgi oma koera tervislikku seisundit hoolega kui proovid uut toitu. Mõned koerad vajavad rohkem valku kui teised, nii nagu mõnedel koertel on vaja süüa koguseliselt rohkem kui teistel, sõltuvalt koera aktiivsusest. Vaata muutusi koera karvkattes ja jälgi ka väljaheidete kogust ja struktuuri. Probleem kõhugaasidega näitab liiga suurt teravilja sisaldust.
– Kindlasti ei peaks toit sisaldama taimset gluteeni. Esimesel kohal peaks pakendil seisma loomne valk, mitte umbmäärane proteiini protsent. Koerte seedekulgla on eelkõige kohastunud lõhustuma loomset valku. Toidu põhikomponendid on koostises kirjas enne rasva. Mida eespool loetelus on komponent, seda enam ta seda sisaldab.
– toorproteiini sisaldus täiskasvanud koera toidus ei tohiks olla alla 18%
– Rasva peaks olema kuivaines 7 %, mida kőrgem on toidu rasvaprotsent, seda vähem tuleb koguseliselt seda toitu anda.
– Oluline roll koera toitumises on oomega-6- ja oomega-3-rasvhapetel, mille suhe peaks olema 5 : 1. Kuna koer pole võimeline ise sünteesima linoolhapet (oomega-6), peab seda saama toiduga. Linoolhapet sisaldab näiteks päevalilleõli, kana- ja searasv. Rasvhapete puudus võib põhjustada ekseeme, karvakadu, häireid vereringeelundite töös, kehva immuunsust, haavade aeglast paranemist, sigivus- ning käitumisprobleeme.
– Koeratoidu kaheks kõige tähtsamaks mineraaliks on kaltsium ja fosfor. Mineraalid on niiöelda karkassi ehituselemendid ehk koera luustik ja hambad. Ideaalne kaltsiumi-fosfori suhe on 1,2-1,4:1.
– Mineraalidega ei tohiks liialdada, seda eriti suurt tõugu koerte puhul. Liigne kaltsium võib põhjustada liiga kiiret ning enneaegset kasvuplaatide luustumist, mis omakorda võib põhjustada luustiku väärarengut, tekitades niimoodi ka eluaegseid puudeid. Suurt kasvu tõu kutsika puhul eelista pigem neile ettenähtud toitu.
– Tuhasisaldus (põletusjääk) näitab toidus olevate mineraalainete koguhulka. Tuhasisalduse järgi võib otsustada kas toit on valmistatud hea- või halvakvaliteedilisest toorainest. Vali koeratoit, kus tuhasisaldus on alla 10%

Pea meeles, kallis koeraomanik, kahjuks ei saa koer ise oma toiduvalikus kaasa rääkida ja ta sõltub täiesti sellest, kui teadlik on tema peremees!

Allikas: http://www.koer.ee/pood/kuidas-valida-koeratoitu

Koera toidu valikuga saab tutvuda: siin.

Sildid

Mis on Sinu arvamus?
Teised artiklid
steriliseeritud kassitoit
Steriliseeritud ja tavalise kassitoidu vahe

Mis vahe on steriliseeritud ja tavalisel kassitoidul? Spetsiaalselt steriliseeritud kassitoit erineb tavapärasest toidust energia ja toitainete koostise poolest. Pärast steriliseerimist võib metaboolne aktiivsus väheneda kuni

lõheõli
Teaduslikult põhjendatud lõheõli eelised koertele

Lõheõli kasulikkus koertele Lõheõli on tänu kõrgele oomega-rasvhapete sisaldusele muutunud väga populaarseks. Lemmikloomade tasakaalustatud toitumise säilitamine on raske. Seetõttu püüavad üha enam lemmikloomavanemad keskenduda toidulisanditele.